Z Życia Szkoły

Sympozjon klasy III E

26 listopada uczniowie klasy III e zaprezentowali przygotowane pod kierunkiem prof. Anny Śledzińskiej i prof. Sławomira Drelicha widowisko „Sympozjon – Populizm i demagogia w społeczeństwie obywatelskim”.
Sympozjon w starożytnej Grecji był towarzyskim spotkaniem, podczas którego mężczyźni toczyli dyskusje wokół kwestii filozoficznych, społecznych oraz politycznych. Była to jedna z najważniejszych form towarzyskiego życia greckiej arystokracji. Uczniowie postanowili połączyć starożytną formułę sympozjonu ze współczesną debatą na temat absurdalnej w założeniu tezy – potrzeby delegalizacji odkurzaczy.
Uczniowie podzieleni na dwie grupy – reprezentantów współczesnej klasy politycznej oraz przedstawicieli kierunków filozoficznych starożytnej Grecji – zestawili miałkość i bezsens współczesnych sporów politycznych z antycznym wezwaniem do umiaru i do poważnej refleksji filozoficznej. Swoistym ponadczasowym łącznikiem między tymi dwiema grupami był Sofista, który namawiał do manipulowania odbiorcami i dowodził, że umiejętność przemawiania jest dużo ważniejsza od merytorycznej sfery przekazu.
Takim sposobem młodzi ludzie obnażali populizm i demagogię obecne we współczesnej polityce, mediach, reklamie czy też szeroko rozumianej debacie publicznej.
Spora dawka inteligentnego humoru i cięte riposty dostarczyły wszystkim widzom doskonałej zabawy, ale zarazem zachęciły do namysłu i większego krytycyzmu wobec współczesnej kultury.