Z Życia Szkoły

Gimnazjaliści, zapraszamy Was do Kaspra!

Nasze liceum utrzymało profilowanie od klasy I – uczniowie o sprecyzowanych już zainteresowaniach mogą rozwijać się w konkretnym kierunku przez wszystkie trzy lata. Od początku nauki prowadzone są w profilach specjalistyczne przedmioty z autorskimi programami naszych nauczycieli, jak m.in. cytologia, stechiometria, łacina prawnicza, historia regionu.

Języki obce nauczane są z podziałem na grupy: w każdej klasie obowiązkowo język angielski jako kontynuacja po gimnazjum, zaś drugi język wybierany jest przez uczniów z podanej puli, a nauczany w grupach przy klasie. W zależności od potrzeb powstają grupy kontynuacyjne na konkretnych poziomach lub początkujące. W profilu biologiczno-chemicznym oraz społeczno-prawnym prowadzimy też naukę łaciny, co na niektórych kierunkach studiów daje w przyszłości zwolnienie z tego przedmiotu.

W naszej szkole nie ma „okienek”. Planowe lekcje kończą się najpóźniej o 15.10. Uczniowie mogą korzystać z świetlicy oraz stołówki, w której można wykupić przygotowywane na miejscu przez Panią Kasię dwudaniowe obiady, nabyć apetyczne kanapki, naleśniki, tosty, zapiekanki, sałatki, koktajle, gorącą czekoladę… Szatnie to wygodne metalowe boksy, systematycznie doposażane w szafy. Nie ma obowiązku zmiany obuwia. Mamy bramki na karty magnetyczne, ale bezpieczeństwa strzegą głównie panowie portierzy – nie ma u nas bójek, prześladowania młodszych, kradzieży. Od trzech lat w naszej placówce egzystują obok siebie gimnazjaliści i licealiści – ich wzajemne relacje są bardzo pozytywne.

Mamy najlepsze zaplecze sportowe spośród szkół w regionie: dwie sale gimnastyczne, siłownię, a w tym roku otrzymamy zmodernizowane boisko do gier zespołowych.

W „Kasprze”, owszem, trzeba się uczyć, ale nauczyciele to nie tylko szacowni profesorowie, których trzeba się bać. Od kilku już lat w prezencie dla swoich uczniów wystawiają z okazji ich Dnia 1 grudnia przedstawienie. Imprezy te co roku są bardzo ciepło przyjmowane, a głośno o nich w całym mieście. Można powiedzieć, że nauczyciele i uczniowie to u nas partnerzy. Ci pierwsi – otwarci na sugestie, wysłuchujący problemów, potrafiący i chcący pomóc i doradzić. Ci drudzy – czujący się pewnie, wiedząc, że w trudnej sytuacji mogą się zwrócić do swojego wychowawcy, dyrektora czy szkolnego pedagoga.

Absolwenci „Kaspra” trafiają z Inowrocławia we wszystkie zakątki świata. To wielu świetnie wykształconych ludzi, nierzadko znakomitości w swoich dziedzinach. Większość z nich nie zapomniała o swojej szkole, systematycznie spotykając się na zjazdach, uczestnicząc w działalności Stowarzyszenia Wychowanków. Bo I Liceum Ogólnokształcące to żywa, prawie 160-letnia już tradycja, którą nowi uczniowie chłoną i z której są dumni, stając się stopniowo jej częścią, tworząc wielopokoleniową kasprowiczowską wspólnotę.

Dlatego zapraszamy właśnie do nas – jeśli nie boisz się wyzwań, czujesz, że masz coś do powiedzenia, że chcesz wykorzystać swój potencjał. To tu, w „Kasprze”, jest Twoje miejsce!