Astrobaza

Astrobaza

Już pod początku 2012 roku pierwsi miłośnicy nocnego nieba mogą obserwować nie tylko bliskie obiekty Układu Słonecznego, ale także odległe układy gwiazd oraz znajdujące się miliony lat świetlnych od Ziemi. Obserwowanie obiektów astronomicznych za pomocą zaawansowanego technicznie teleskopu ma na celu rozbudzać astronomiczne zainteresowania nie tylko wśród młodzieży szkolnej, ale również wśród lokalnej społeczności. Kontakt z astronomią to nie tylko podziwianie różnorodności i piękna obiektów astronomicznych, ale przede wszystkim wspaniała przygoda intelektualna. Obserwując obiekty bliskiego i odległego kosmosu zaczynamy zadawać sobie pytania, na które szukamy odpowiedzi często odnosząc się do wiedzy z zakresu nauk matematyczno-przyrodniczych. Stąd już tylko mały krok do zainteresowania młodzieży trudnymi i mało popularnymi naukami ścisłymi. Astronomia jest szczególną nauką, ponieważ łączy w sobie wiele treści z innych nauk przyrodniczych głównie fizyki, ale również z geografii i chemii. Warto podkreślić, że do prawidłowego opisu zjawisk astronomicznych wymagana jest również znajomość matematyki i informatyki. Dlatego zainteresowanie uczniów astronomią może pomóc w zwiększeniu zainteresowania młodzieży szkolnej naukami matematyczno-przyrodniczymi.

Budynek obserwatorium ma kształt typowego obserwatorium astronomicznego zbudowanego na planie koła o średnicy około 9 metrów. W obserwatorium o wysokości około ośmiu metrów znajdą się trzy funkcjonalne kondygnacje: sterownia ze stanowiskami komputerowymi (dodatkowo toaleta), platforma teleskopu z kopułą o średnicy 4 metrów oraz taras widokowo-obserwacyjny (unikalny element rzadko występujący w obserwatoriach astronomicznych). Kopuła obserwatorium jest w pełni zautomatyzowana co oznacza możliwość podążania za ruchem teleskopu oraz zdalne zamykanie i otwieranie. Pod kopułą znajdzie się w pełni skomputeryzowany teleskop systemu Schmidta-Cassegraina o średnicy zwierciadła 35,5 cm pozwalający w dobrych warunkach atmosferycznych uzyskiwać powiększenia rzędu 400-500 razy.  Warto podkreślić, że wiele zjawisk astronomicznych nie może być obserwowanych ze względu na niesprzyjające warunki atmosferyczne (zachmurzenie, deszcz, itp.), dlatego też obserwatorium jest wyposażone  w pełni skomputeryzowaną stację meteorologiczną firmy Oregon.

Pod kopułą obserwatorium może przebywać jednocześnie 10–12 osób. Natomiast na tarasie widokowo-obserwacyjnym kilkuosobowa grupa osób może prowadzić obserwacje astronomiczne przy użyciu mniejszych teleskopów tj. Mead LX90, Sky-Watcher (Synta) SK Dobson 8” Pyrex, Sky-Watcher (Synta) SK1141 EQ1, Sky-Watcher 709EQ,1, słoneczny Coronado lub lornetek. Budynek ASTRO-BAZY to nie tylko dobrze wyposażone obserwatorium astronomiczne, ale przede wszystkim miejsce rozwijania swoich pasji i zainteresowań jak również miejsce realizacji  wielu ambitnych projektów edukacyjno – badawczych (Niebo nad Astrobazami, Odkrywamy planety, Globe at Night, The Great World Wide Star Count, Regionalne Koła Fizyczne, Matematyczne, Informatyczne, Astronomiczne). W astrobazie prowadzone są zarówno zajęcia związane z astronomią, jak i obserwacje astronomiczne w dzień (plamy na Słońcu, protuberancje)
i w nocy (Księżyc, planety, mgławice, galaktyki, gromady gwiazd i wiele innych). Obserwacje mają charakter wolny w terminach wyznaczonych lub w innym terminie po uprzednim uzgodnieniu.
Planując obserwacje proszę mieć na uwadze, iż zajęcia obserwacyjne odbywają się wyłącznie w sprzyjających warunkach atmosferycznych.