AktualnościZ Życia Szkoły

Z pierwiastkami chemicznymi na ty

Miniony 2019 rok był Międzynarodowym Rokiem Układu Okresowego Pierwiastków Chemicznych. Z tej okazji w naszej szkole nie zabrakło działań promujących Tablicę Mendelejewa. Ostatnim z takich wydarzeń był klasowy quiz znajomości układu okresowego skierowany do tych uczniów naszej szkoły, którzy uczą się chemii na poziomie podstawowym. Organizatorami quizu byli nauczyciele chemii: prof. Mariola Piasecka, prof. Tomasz Kosmalski i prof. Maria Owczarz-Komar oraz klasa 1 h biologiczno-chemiczna.
W ramach quizu wszyscy uczestnicy na podstawie własnej wiedzy oraz informacji przedstawionej na wstępie przez prowadzących, rozwiązywali pisemnie test złożony z 13 pytań. Najtrudniejszymi okazały się trzy z nich:
1. Od czego pochodzi łacińska nazwa miedzi cuprum?
2. Wskaż nazwę najpowszechniejszego pierwiastka w składzie planety Ziemi.
3. Jaki pierwiastek nosił dawniej nazwę kwasoród?
Wynik ogólny testu dla wszystkich klas to 64 %, natomiast wynik najwyższy to 71,5%, a najniższy 55%.
Miło nam poinformować, że zwycięzcami quizu okazali się uczniowie klasy 2 b (wychowawca: prof. Wioletta Graczyk). Zwycięzcy otrzymali gratulacje oraz słodki upominek od organizatorów.