AktualnościZ Życia Szkoły

Od zakochania do zamążpójścia – po niemiecku

„Verliebt-verlobt-verheiratet (Seifenoper in 7 Akten)” czyli „Od zakochania do zamążpójścia (opera mydlana w 7 aktach)” – tak brzmiał temat lekcji, a w zasadzie tytuł przedstawienia przygotowanego przez uczniów klasy IIId naszego liceum oraz klasy VIIIb Szkoły Podstawowej nr 8 w ramach projektu współpracy obu szkół. Scenariusz lekcji opracowała prof. Lilianna Stefańska przy współpracy z panią Renatą Sieradzką. Wspólne 2-godzinne zajęcia odbyły się 12 grudnia w naszej szkole i okazały się dla partnerskich grup młodzieży wspaniałą zabawą. Uczniowie zaprezentowali swoje umiejętności w zakresie języka niemieckiego w dowcipnych scenkach dialogowych, których wiodącym tematem były relacje miłosne.
Usłyszeliśmy język niemiecki w innej odsłonie, jako narzędzie pozwalające na sympatyczne zawieranie znajomości, romantyczne wyznania miłosne a także pod postacią przyrzeczenia składanego podczas ślubu cywilnego czy kościelnego. Uczniowie zadbali o rekwizyty i odpowiednie stroje, a nawet o akompaniament muzyczny na altówce i flecie poprzecznym (Martyna Marcinkowska i Kaja Romanowska), dzięki któremu ceremonia zaślubin przy marszu Mendelssohna nabrała jeszcze większej wiarygodności. W drugiej części lekcji goście weselni składali parze młodej życzenia i wznosili toasty. Był także pierwszy taniec przy piosence „Kann es wirklich Liebe sein” czyli niemieckojęzycznej wersji głównego utworu z bajki „Król lew”. Uczenie się przez wspólną zabawę w tym przypadku zdało egzamin w 100 procentach, zaś metoda dramy pozwoliła uczniom wykorzystać znajomość języka z jednoczesnym zaangażowaniem emocji i zdolności aktorskich.