AktualnościOsiągnięciaZ Życia Szkoły

Dzień francusko-włoski

Kolejnym punktem programu było wręczenie nagród za najlepsze prace w konkursie literackim. Konkurs przeznaczony był dla uczniów szkół podstawowych/gimnazjów i liceów województwa kujawsko-pomorskiego, interesujących się kulturą Francji i Włoch. Polegał na napisaniu w języku polskim rozprawki na temat: „Francuskie Lazurowe Wybrzeże czy włoskie Alpy? Napisz rozprawkę, w której uzasadnisz wybór miejsca, w którym chciałbyś/chciałabyś spędzić wakacje”

Oto lista laureatów:

Szkoła podstawowa/Gimnazjum: wyróżnienie Filip Szczepaniak – Szkoła Podstawowa Integracyjna im. Powstańców Wielkopolskich w Inowrocławiu, III miejsce Martyna Ruszniak – Szkoła Podstawowa nr 5 w Inowrocławiu, II miejsce Julia Magdalena Halik – Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi im. Mikołaja Kopernika w Sławęcinku, I miejsce – Aleksandra Kędra – Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Piechcinie.

Liceum: wyróżnienie Katarzyna Jaworska – I LO im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu, III miejsce Weronika Leśniewska – I LO im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu, II miejsce Patrycja Jelonek – I LO im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu, I miejsce Zuzanna Kowalska – II LO im. Marii Konopnickiej w Inowrocławiu.

Nagrody wręczyli zaproszeni goście: Ewa Podgórska, wizytator w Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy, radna wojewódzka, polonistka w I LO Elżbieta Piniewska i dyrektor I LO Rafał Łaszkiewicz. Ostatnim punktem programu był niezwykle interesujący pokaz przygotowywania francuskich babeczek „vol au vent”, zaprezentowany przez młodzież z inowrocławskiego Gastronomika wraz z nauczycielką Katarzyną Buszkiewicz. Pani Buszkiewicz opowiedziała, jak przyrządzić tę potrawę i zaprezentowała film instruktażowy. Ku zadowoleniu uczestników wszystkie prezentowane babeczki zostały przeznaczone do degustacji. Impreza nie mogłaby się odbyć bez dofinansowania ze strony Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Obchody Dnia Języków Romańskich zorganizowała prof. Ewa Furman przy wsparciu prof. Elżbiety Piniewskiej.