AktualnościZ Życia Szkoły

Włosko-francuskie wojaże klasy II A

W dniach 1-7 października uczniowie klasy II a, kilkoro gimnazjalistów oraz profesorowie: Ewa Furman, Elżbieta Piniewska i Tomasz Idzik, mieli okazję zobaczyć największe atrakcje północnych Włoch i francuskiego Lazurowego Wybrzeża. Dlaczego taka trasa? Uczniowie klasy II a uczą się języka francuskiego i włoskiego, więc aby wszyscy mogli skorzystać nie tylko turystycznie, ale i językowo, wybór padł na te dwa kraje.
Uczestnicy mieli między innymi możliwość płynąć vaporetto w Wenecji, zwiedzić bazylikę Świętego Marka, przejść po najsłynniejszym moście – Ponte Rialto. W Padwie zwiedzili Bazylikę Świętego Antoniego, zajrzeli do sali wykładowej na uniwersytecie, a w Weronie oczywiście największą atrakcją był dom i balkon Julii Capuletti. W drodze do Mediolanu grupa zatrzymała się na chwilę nad największym jeziorem Italii, Lago di Garda. W Mediolanie zachwyciła wspaniała gotycka katedra i najsłynniejsza opera świata La Scala.
Francja przywitała piękną pogodą i temperaturami letnimi. Uczestnicy mieli okazję być w Grasse, światowej stolicy perfum i zwiedzić muzeum i fabrykę Fragonard, w Nicei pospacerować nadmorskim bulwarem, słynną Promenade des Anglais. W Cannes była możliwość plażowania i kąpieli w morzu, a niewątpliwą atrakcją był rejs statkiem na Wyspy Leryńskie czy spacer urokliwymi uliczkami i zrobienie zdjęcia przed Pałacem Festiwalowym. Ostatnim punktem programu było zwiedzanie Monaco i Monte Carlo. Na szczęście do kasyna mają wstęp tylko osoby pełnoletnie więc można było spokojnie zwiedzać stare miasto z pałacem aktualnie panującego księcia Alberta II, Muzeum Oceanograficzne, czy Ogród Egzotyczny.
Ciekawy program, piękna pogoda i miła atmosfera sprawiły, że wyjazd na pewno na długo pozostanie w pamięci.