OsiągnięciaZ Życia Szkoły

Pierwszoklasistki w finale centralnym Olimpiady Ekologicznej

Etap szkolny XXXI OWE odbył się w całej Polsce w styczniu. W województwie kujawsko-pomorskim przystąpiło do niego 1200 uczniów. Do etapu okręgowego zakwalifikowało się już tylko 56 uczniów z 23 szkół ponadgimnazjalnych. Z każdej szkoły mogło się zakwalifikować ich maksymalnie troje, pod warunkiem osiągnięcia progu 80% poprawnych odpowiedzi po teście szkolnym.
Etap okręgowy stanowił nie lada trudność. W pierwszej części uczestnicy odpowiadali na pytania testowe z szeroko pojętej wiedzy ekologicznej, ochrony przyrody oraz zagrożeń dla środowiska naturalnego, musieli się również wykazać przy tym wiedzą botaniczną, zoologiczną i fizjologiczną. Po teście, zgodnie z regulaminem, najlepszych 12 osób zakwalifikowało się do etapu ustnego – znalazły się wśród nich dwie kasprowiczanki.

Część ta była serią sześciu pytań, na które uczestnicy odpowiadali przed pięcioosobowym jury (każdy z członków punktował osobno w skali 0-5 lub 0-3 w zależności od pytania), w obecności publiczności. Najlepszą w części ustnej okazała się Maja Siudak, a tuż za nią na drugim miejscu znalazła się Martyna Kuczyńska. Dzięki zwycięstwu przedstawicielki I LO im. Jana Kasprowicza, jej nauczycielka mgr Anna Pędzich-Kuszel będzie opiekunem siedmioosobowej reprezentacji wojewódzkiej w czerwcu. Gratulujemy!

Warto dodać, że uczniowie I LO, przygotowywani przez mgr Annę Pędzich-Kuszel, trzeci rok z rzędu wygrywają finał wojewódzki OWE z kwalifikacją dwóch uczniów do finału centralnego. Rok temu wygrała Sara Shawkat (wygrywając później całą olimpiadę), a dwa lata temu Bartosz Pogorzały. Liczymy na powtórkę tej wspaniałej passy i trzymamy kciuki!