AktualnościZ Życia Szkoły

Zmarł wybitny absolwent naszego Liceum.

18 października zmarł wybitny absolwent naszego Liceum, zasłużony astronom i opozycjonista, prof. Jan Hanasz. Miał 86 lat.
Profesor Hanasz urodził się 29 lipca 1934 r. w Poznaniu. Po wojnie zamieszkał w Inowrocławiu i przez cztery lata uczęszczał do Liceum Jana Kasprowicza. Maturę zdał w 1951 r. Następnie na UMK w Toruniu skończył kierunek astronomia (1955 r.). W latach 1955–1994 był pracownikiem naukowym Zakładu Astronomii PAN (od 1976 r. Centrum Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika PAN) w Toruniu, w latach 1981–1985 kierował Pracownią Astrofizyki. W latach 70. był szefem pierwszego polskiego eksperymentu kosmicznego na satelicie Interkosmos-Kopernik 500. W 1981 r. otrzymał tytuł doktora habilitowanego, a w 2007 r. tytuł profesora. Od 1994 r. był pracownikiem Centrum Badań Kosmicznych PAN w Toruniu. Członek Międzynarodowej Unii Astronomicznej (IAU), Amerykańskiej Unii Geofizycznej (AGU), Polskiego Towarzystwa Astronomicznego (PTA) oraz Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN. Jego pasją była radioastronomia.
W latach 80. był działaczem podziemnej „Solidarności”, m.in. w latach 1982–1984 kierował Regionalną Komisją Wykonawczą NSZZ „Solidarność” w Toruniu. Był jednym z organizatorów podziemnego pisma „Toruński Informator Solidarności” oraz podziemnego radia w Toruniu oraz Telewizji Solidarność. We wrześniu 1985 roku aresztowany, skazany w styczniu 1986 roku na 1 rok pozbawienia wolności w zawieszeniu na 3 lata.
W 2009 roku za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, za osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju pracy zawodowej i społecznej został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2017 roku otrzymał Krzyż Wolności i Solidarności.
7 czerwca 2013 profesor Hanasz spotkał się z młodzieżą naszego Liceum w ramach projektu „Żywe lekcje historii”. Zaprezentował wówczas film dokumentalny „Hakerzy wolności”, przedstawiajacy historię podpięcia się grupy opozycjonistów pod kierunkiem Jana Hanasza do rządowej telewizji – zamiast posiedzenia partyjnego widzowie zobaczyli wówczas napisy nawołujące do bojkotu wyborów. Jak się okazało, była to ostatnia oficjalna wizyta profesora Hanasza w naszej szkole.