AktualnościOsiągnięciaZ Życia Szkoły

Dzień Języków Romańskich w Kasprze

Tematy konkursowe brzmiały:
I. Napisz pracę w formie rozprawki, opowiadania lub eseju, inspirowaną zdaniem: „Ach, gdyby zamieszkać choć przez tydzień w Wenecji”.
II. Odbudujmy ją razem! Napisz artykuł do szkolnej gazetki, w którym zaapelujesz do swoich rówieśników o zorganizowanie akcji zbiórki funduszy na odbudowę katedry Notre Dame w Paryżu.
W konkursie wzięło udział kilkudziesięciu uczniów szkół podstawowych, trzecich klas gimnazjalnych i liceów naszego województwa.
Laureaci w kategorii liceum:
I miejsce – Martyna Konieczna, I LO w Inowrocławiu
II miejsce – Zofia Cilska, II LO w Inowrocławiu
III miejsce – Kamil Polewski I, LO w Inowrocławiu
Laureaci w kategorii szkół podstawowych i gimnazjów:
I miejsce – Emilia Augustyniak, Gimnazjum Dwujęzyczne w Inowrocławiu
II miejsce – Julia Wilińska, SP nr 8 w Inowrocławiu
III miejsce – Nina Adamska, SP nr 2 w Inowrocławiu
III miejsce – Jakub Mróz, SP nr 11 w Inowrocławiu
wyróżnienie – Mikołaj Wąśniewski, SP nr 11 w Inowrocławiu
wyróżnienie – Jakub Hedeszyński, SP nr 4 w Inowrocławiu
wyróżnienie – Antoni Sobieraj SP, nr 2 w Kruszwicy.
Nagrody ufundowane dzięki wsparciu finansowemu Województwa Kujawsko-Pomorskiego wręczyli dyrektor I LO Rafał Łaszkiewicz i wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego Elżbieta Piniewska.

Program artystyczny był tematycznie związany z językiem włoskim i francuskim. Piosenki w tych językach lub w polskim tłumaczeniu zaśpiewały Olga Gwizdała, Zofia Drzewiecka i Maria Cytloch. Warto wspomnieć, że za wykonanie tych samych piosenek Marysia dzień wcześniej zdobyła wyróżnienie na Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Francuskiej w Radziejowie. Profesjonalny pokaz tańca towarzyskiego do piosenek francuskich i włoskich zaprezentowali Mateusz Matłoka i Marta Myślińska.
Ostatnim punktem programu była degustacja francuskich makaroników, czyli najbardziej znanych francuskich ciastek, przygotowanych przez Katarzynę Buszkiewicz i młodzież z inowrocławskiego Gastronomika. Pani Buszkiewicz i jej uczniowie opowiedzieli o historii makaroników i zaprezentowali scenki odnoszące się do typowych skojarzeń dotyczących Francji, czyli mody, miłości i wieży Eiffel’a.
W uroczystości uczestniczyli laureaci konkursu literackiego oraz uczniowie i nauczyciele kilku szkół województwa kujawsko-pomorskiego. Organizatorkami imprezy były Elżbieta Piniewska i Ewa Furman, przy współudziale Stowarzyszenia Wychowanków Gimnazjum i Liceum Jana Kasprowicza oraz wsparciu finansowym Województwa Kujawsko-Pomorskiego.