AktualnościZ Życia Szkoły

Praca badawcza Liliany Jęziorskiej

Do przeprowadzenia badań potrzebne było laboratorium, stąd wyniknęła konieczność opieki naukowej ze strony uniwersytetu. Młodzi naukowcy otrzymali ją na UMK w Toruniu i Uniwersytecie Warszawskim. Tematyka pracy Liliany i Stanisława cieszy się sporym zainteresowaniem, dzięki czemu gościli w audycji Stacji Nauka Polskiego Radia, w której udzielili krótkiego wywiadu, opowiadając o prowadzonych przez siebie badaniach. (https://www.polskieradio.pl/10/5366/Artykul/2300085,Nanotechnologie-i-sok-z-cebuli-Licealisci-badaja-lek-na-drobnoustroje?fbclid=IwAR3Qe5VEkk6YCbhSE_9y6YOX1eFuwriIAwNCFMXCoXmo2WyFbr3jRKX70lU).
Zainteresowanie biologią u Liliany przyszło w gimnazjum, chociaż nie udało się jej sięgnąć po tytuł w konkursie kuratoryjnym, za to uzyskała tytuł laureata w XV Regionalnym Konkursie Biologicznym organizowanym przez nauczycieli biologii naszej szkoły. Sukces ten zadecydował o wybraniu przez nią dalszej edukacji w klasie medycznej naszego Liceum. Dużą pasję Liliany do przedmiotu dostrzegła jej nauczycielka biologii, prof. Anna Pędzich-Kuszel. Już w pierwszej klasie liceum Liliana prężnie rozwijała zainteresowania poprzez udział w zajęciach koła genetycznego, weryfikowanie swojej wiedzy w konkursach biologicznych („Zmagania z Genetyką” i „LabTest”) oraz wyjazdy na konferencje na uniwersytety w Polsce. Po pierwszej klasie liceum postanowiła wziąć udział w Olimpiadzie Biologicznej, do której warunkiem przystąpienia jest wykonanie pracy badawczej, co często stanowi dużą barierę dla uczniów. Badania Liliana wykonała już w wakacje, jednak na teście wiedzy w I etapie olimpiady nie powiodło jej się. W tej sytuacji pokazała swój charakter. Postanowiła przekuć niepowodzenie w coś pozytywnego i wykorzystać swoją pasję do biologii (a w szczególności biologii molekularnej), biorąc udział w konkursie na pracę badawczą. Taktyka Liliany jest przykładem na to, że każdą porażkę można, a nawet należy traktować jako otwarcie drogi do nowych możliwości.
Już w październiku, w Gdyni, Liliana będzie walczyć o akredytacje na międzynarodowe konkursy dla naukowców.