AktualnościZ Życia Szkoły

Dzień Liczby Pi na UMK w Toruniu

Rok 2019 jest Rokiem Matematyki, zaś 13 marca obchodzony jest Dzień Liczby Pi. Uczniowie klasy 1b mat.-fiz.-inf. wraz z kilkoma osobami z kl. 1d oraz prof. Wiolettą Graczyk i prof. Katarzyną Kwak celebrowali matematyczne święto na Wydziale Matematyki i Informatyki UMK w Toruniu.

Pierwszym punktem programu był wykład prof. dr. hab. Sławomira Rybickiego “A jednak się kręci”, który przybliżył uczniom życiorys Mikołaja Kopernika oraz pokazał różne wzory matematyczne stosowane w astronomii. Drugi wykład dr. Marcina Piątkowskiego “Granice możliwości komputerów, czyli czego komputery nie potrafią” pokazał rodzaje algorytmów i ich ograniczone możliwości oraz pytania milenijne, na odpowiedzi na które nauka czeka, mimo wyznaczonej nagrody – miliona dolarów.
Następnie uczniowie spotkali się z przedstawicielami Samorządu Studenckiego i Kół Naukowych, byli goszczeni w Klubie Studenckim i bibliotece wydziałowej. Na koniec wizyty uczestniczyli w ciekawej prezentacji “Matematyka w fotografii”, przedstawianej przez mgr. Piotra Górnego.

Jesteśmy wdzięczni prof. dr. hab. Stanisławowi Kasjanowi i dr Danucie Rozpłoch-Nowakowskiej za zaproszenie i gościnę oraz patronat nad klasą 1 b. Wszyscy uważamy, że ten dzień był ciekawy i wyjątkowy.