AktualnościZ Życia Szkoły

Lech Wałęsa w Kasprze

23 listopada 2017 r. gościł w murach naszego liceum Lech Wałęsa, legendarny przywódca „Solidarności”, były prezydent Rzeczypospolitej i zdobywca Pokojowej Nagrody Nobla. Spotkanie odbyło się z okazji zbliżającej się 35. rocznicy przyznania Wałęsie nagrody przez komitet noblowski. Swój inowrocławski dzień Lech Wałęsa rozpoczął krótkim briefingiem prasowym dla mediów ogólnopolskich i lokalnych. Natomiast całe godzinne spotkanie z młodzieżą i nauczycielami I LO odbyło się – na życzenie prezydenta – w formie dialogu. Były prezydent odpowiadał na pytania uczniów i nauczycieli dotyczące jego kontaktów ze Służbą Bezpieczeństwa, tolerancji i społeczeństwa obywatelskiego, lustracji i dekomunizacji, problemów współczesnego świata i Polski, a także tego, jaki wpływ na jego życie rodzinne miała działalność publiczna. Po spotkaniu Lech Wałęsa wpisał się do kroniki szkolnej oraz zrobił sobie zdjęcie z każdym uczestnikiem spotkania. Niektórym udało się również uzyskać podpis Wałęsy w jego publikacjach. Dla uczniów liceum spotkanie z byłym prezydentem było swoistą żywą lekcją historii, podczas której można było usłyszeć oceny i opinie osoby, która współtworzyła najnowszą historię Polski. Uczniowie wszystkich klas społeczno-prawnych naszego liceum mogli również zestawić swoje wnioski ze spotkania z podręcznikowymi wzmiankami i informacjami o działalności Lecha Wałęsy.