AktualnościZ Życia Szkoły

Spotkanie z onkologiem z UAM

20 listopada na zaproszenie prof. Anny Pędzich-Kuszel odwiedziła naszą szkołę absolwentka klasy biologiczno-chemicznej z 2001 roku Justyna Borucka (Kurowska). Jest ona obecnie lekarzem w Katedrze Onkologii Klinicznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, a naszym uczniom z klas biologiczno-chemicznych i medycznych przedstawiła wykład “Profilaktyka – najlepsza broń w walce z rakiem” w ramach cyklu “Bliżej medycyny”. Ukazała w nim specyfikę czynników wpływających na rozwój nowotworów i podkreśliła ważność profilaktyki w celu ich uniknięcia oraz postępowania po ich wczesnym wykryciu i w zaawansowanym stadium choroby (pierwszo-, drugo- i trzeciorzędowej). Wyjaśniła także charakter badań przesiewowych wykonywanych w Polsce w celu jak najwcześniejszego wykrycia zmian nowotworowych w grupach ryzyka. Uczniowie z zainteresowaniem wysłuchali prelekcji, a następnie zadawali prowadzącej wiele pytań.