AktualnościWycieczkiZ Życia Szkoły

Obóz Remember Europe na Węgrzech

We wrześniu 2016 r. prof. Elżbieta Piniewska wraz z aktorami z naszej szkoły przygotowała sztukę „Płomienie wolności”. Spektakl opowiadał o rewolucji w Budapeszcie w 1956 i nawiązywał do wydarzeń poznańskich z tego samego roku. Przedstawienie obejrzeli mieszkańcy Inowrocławia i Bydgoszczy. W nagrodę troje aktorów i jednocześnie uczniów naszego liceum: Zuzanna Gralak, Szymon Ludwig i Adam Murawski zostało zaproszonych na tygodniowy obóz międzynarodowy na Węgry. Wyjazd był możliwy dzięki rekomendacji honorowego konsula Węgier, pana Marka Pietrzaka. Opiekunem polskiej grupy była prof. Ewa Furman, nauczycielka naszej szkoły i pan Artur Kolęda, członek Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Węgierskiej z Warszawy.
Dzięki uprzejmości Urzędu Miasta uczestnicy obozu otrzymali upominki, które będą im przypominały Inowrocław.
Oprócz trójki naszych uczniów Polskę reprezentowało jeszcze troje licealistów z Łochowa.
Pozostali uczestnicy obozu pochodzili ze Słowacji, Czech i Węgier.
Kilka pierwszych dni uczestnicy spędzili w Budapeszcie. Mieli okazję zwiedzić najważniejsze zabytki miasta, między innymi parlament, bazylikę Świętego Stefana czy Muzeum Terroru. Niewątpliwą atrakcją była wycieczka statkiem po Dunaju czy kilka godzin w kompleksie basenowym.
Dużym przeżyciem była też wizyta w Ambasadzie Republiki Czeskiej. Młodzi ludzie mieli okazję spotkać się z ambasadorem tego kraju, obejrzeć wystawę poświęconą wydarzeniom z 1956 roku, wysłuchać wykładu na ten temat i omówić wcześniej przygotowane prezentacje.
Na ostatnie dwa dni cała grupa wyjechała do miejscowości Lakitelek. W programie znalazły się przede wszystkim zajęcia sportowe: piłka nożna, siatkówka, pływanie. Warto zaznaczyć, że jedyną dziewczyną grającą w football i do tego na bramce była nasza Zuzia Gralak.
Pomimo rekordowo upalnej pogody uczestnicy obozu chętnie przedłużyliby pobyt na gościnnej węgierskiej ziemi, tym bardziej że nawiązały się międzynarodowe przyjaźnie.