OsiągnięciaZ Życia Szkoły

Jubileuszowy Konkurs Biologiczny

Laureatką I miejsca została Weronika Leśniewska z Gimnazjum w Janikowie (uczennica p. Katarzyny Czerwińskiej). Laureatami II miejsca zostali Mikołaj Pawelski z Gimnazjum w Gniewkowie (uczeń p. Ewy Panert-Strzelczyk) i Liliana Jęziorska z Gimnazjum w Janikowie (uczennica p. Katarzyny Czerwińskiej). Tytuł laureata III miejsca przypadł trzem gimnazjalistkom: Aleksandrze Baran z Gimnazjum Dwujęzycznego w Inowrocławiu (uczennicy p. Anny Pędzich-Kuszel), Agnieszce Hulisz z Zespołu Szkół Integracyjnych w Inowrocławiu (uczennicy p. Ewy Korpusińskiej-Prusak) i Urszuli Ordon z Gimnazjum nr 2 w Inowrocławiu (uczennicy p. Janiny Greń). Ponadto 12 uczniów uzyskało tytuł finalisty konkursu.

Pierwszy konkurs odbył się w naszym liceum w 2002 roku (edycja ta odbyła się w formie jednoetapowego testu pisanego przez 142 uczniów – kolejne były już dwuetapowe, z pierwszym etapem w rodzimych szkołach) i odtąd corocznie cieszy się dużym zainteresowaniem gimnazjalistów. Pomysłodawczyni i organizatorka imprezy, mgr Anna Pędzich-Kuszel, wspierana od 2011 r. przez mgr Joannę Konopkę-Rydz, podkreśla znaczenie konkursu dla popularyzacji biologii, nauk przyrodniczych i medycznych oraz jego renomę w regionie. Większość laureatów kontynuuje naukę w naszym liceum, sięga po laury olimpiad biologicznej i wiedzy ekologicznej, a potem podejmuje studia związane z medycyną i naukami przyrodniczymi. Laureaci tacy jak Beata Jankowska (Oczkowska) – laureatka konkursu z 2002 r., dziś lekarz internista inowrocławskiego szpitala, Wojciech Gierlikowski – laureat z 2005 r., lekarz medycyny Szpitala Klinicznego w Warszawie oraz Marcin Jelonek – laureat z 2003 r., farmaceuta i wykładowca farmakologii w ubiegłym roku byli prelegentami wykładów z cyklu „Bliżej medycyny” organizowanego w naszej szkole.

Tegoroczna, jubileuszowa edycja konkursu odbyła się pod patronatem Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotra Całbeckiego. Na finałowej gali obecni byli przedstawiciele władz: wicestarosta inowrocławski Mirosława Kucol, naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury,Sportu i Zdrowia Robert Gołdecki, radna Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego Elżbieta Piniewska, dyrektor I LO Rafał Łaszkiewicz i wicedyrektor Krzysztof Śledziński oraz przedstawiciele sponsorów: kierownik sprzedaży krajowej drukarni Pozkal Waldemar Buszkiewicz i właściciel drukarni Legro w Sławęcinku Jacek Trzciński.

W oczekiwaniu na wyniki konkursu gimnazjaliści mieli okazję obejrzeć monodram “W promieniach” w wykonaniu tegorocznej maturzystki Julii Korsakowskiej poświęcony Marii Skłodowskiej-Curie. Następnie z dr.Sławomirem Drelichem zwiedzili szkołę i wzięli udział w zajęciach przygotowanych przez mgr Beatę Kiersztan wraz z uczennicami, promujących język hiszpański połączonych z degustacją potraw. Po zakończeniu prac komisji konkursowej, do której mgr Anna Pędzich-Kuszel powołała nauczycielki gimnazjów z miasta i powiatu, odbyła się oficjalna gala w auli szkolnej. Po akcencie muzycznym w wykonaniu Leny Pilarowskiej i Jakuba Kawalerskiego i powitaniu gości przypomniana została historia konkursu w postaci multimedialnej prezentacji. Następnie wręczono nagrody i dyplomy laureatom i finalistom. Podziękowania i upominki otrzymali także nauczyciele – opiekunowie uczniów, niektórzy uczestniczący w konkursie ze swoimi podopiecznymi od pierwszej edycji. Wydarzenie uświetniły także przemowy gości oraz okolicznościowy tort. W podjęciu gości pomogli uczniowie wychowawczej klasy mgr Anny Pędzich-Kuszel – II C medycznej, wśród których również nie brakuje uczestników i laureatów konkursu biologicznego.

Oprawę konkursu i atrakcyjne nagrody ufundowali następujący sponsorzy:

Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego

Sejmik Województwa Kujawsko-Pomorskiego

Starostwo Powiatowe w Inowrocławiu

Drukarnia Pozkal w Inowrocławiu

Drukarnia Legro w Sławęcinku

Piekarnia i Ciastkarnia Jóźwiakowie w Inowrocławiu

Gospodarstwo Ogrodnicze K. P. Ignaczak

Rodziców przy I LO w Inowrocławiu

Serdecznie wszystkim dziękujemy!