Z Życia Szkoły

Spotkanie z wnukiem powstańca

6 stycznia obchodziliśmy rocznicę wydarzeń z 1919 roku, kiedy to nasze miasto zostało wyzwolone spod panowania pruskiego. Wyzwolenie Inowrocławia było częścią działań wojskowych w ramach powstania wielkopolskiego – jednego z nielicznych powstań w historii Polski zakończonych sukcesem militarnym i politycznym. Z tej okazji w środę 25 stycznia gościliśmy w murach naszej szkoły pana Rafała Cymsa, wnuka kapitana Pawła Cymsa – dowódcy powstańców wyzwalających Inowrocław, uczestnika I wojny światowej, wojny polsko-bolszewickiej, III powstania śląskiego oraz II wojny światowej. Spotkanie zaczęło się od projekcji filmu dokumentalnego „Powrót Dowódcy”, przedstawiającego sylwetkę kapitana Cymsa. Następnie Szymon Ludwig – uczeń kl. II e, a zarazem przewodniczący SU Kasprowicza – przeprowadził z zaproszonym gościem półgodzinny wywiad dotyczący historii życia jego dziadka, roli Pawła Cymsa w wyzwalaniu Inowrocławia oraz genezy i istoty całego powstania wielkopolskiego. Rafał Cyms odpowiedział także na kilka pytań od publiczności. Na koniec spotkania obie strony wyraziły chęć dalszej współpracy w kwestii kultywowania pamięci o powstaniu wielkopolskim. Spotkanie zorganizował przewodniczący Samorządu Uczniowskiego Szymon Ludwig, a pomagali mu w tym radni SU – Michał Modrzejewski oraz Jacek Nowak.