WycieczkiZ Życia Szkoły

Dni Frankofonii w naszej szkole

Atrakcją czwartkowego spotkania był recital piosenki francuskiej w wykonaniu Klaudii Zboralskiej, obecnie studentki filologii francuskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim, naszej absolwentki i laureatki Olimpiady Języka Francuskiego sprzed kilku lat. Klaudia zaprezentowała kilka piosenek z repertuaru między innymi Zaz, Charles’a Aznavoura czy Stromae.

Kolejnym punktem programu było wręczenie nagród laureatom konkursu literackiego, w którym wzięli udział uczniowie województwa kujawsko-pomorskiego. Konkurs polegał na napisaniu w języku polskim wypracowania na temat:
„Po powrocie z wycieczki do jednego z francuskojęzycznych krajów europejskich piszesz list do kolegi/koleżanki poznanego/poznanej w tym kraju. Opisujesz swoje wrażenia z pobytu w tym kraju i zachęcasz go/ją do przyjazdu do Twojego miasta/województwa”. W pracy należało wykazać się wiedzą na temat wybranego kraju i w interesujący sposób przedstawić atrakcje swojego regionu.
Nagrody zostały przyznane w 3 kategoriach. Oto lista laureatów:

LICEUM

I miejsce – Weronika Wochna III LO Inowrocław

II miejsce – Michalina Świderska I LO Inowrocław

III miejsce – Mikołaj Kubiak II LO Inowrocław

wyróżnienie – Weronika Kiszka I LO Inowrocław

GIMNAZJUM

I miejsce – Aleksandra Cieślik – Gimnazjum Dwujęzyczne Inowrocław

II miejsce – Agnieszka Hulisz – Gimnazjum Integracyjne Inowrocław

III miejsce – Klaudia Mróz – Gimnazjum Dwujęzyczne Inowrocław

wyróżnienie – Michalina Pawłowska – Gimnazjum nr 4 Inowrocław

SZKOŁA PODSTAWOWA

I miejsce – Katarzyna Marcinkowska – Szkoła Podstawowa nr 2 Kruszwica

II miejsce – Wiktoria Kowalska – Szkoła Podstawowa nr 2 Kruszwica

Ostatnią atrakcję spotkania zapewnił szef kuchni restauracji Felicità w Inowrocławiu, pan Daniele de Tommaso. Wraz ze swoją ekipą przygotował przysmak kuchni francuskiej – crêpes Suzette, czyli naleśniki z sosem pomarańczowym. Chef nie tylko przygotował wyśmienity poczęstunek, ale również ciekawie o nim opowiedział.

Organizatorami obchodów są I LO im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu oraz Stowarzyszenie Wychowanków Gimnazjum i Liceum Jana Kasprowicza. Pomysł i realizacja obchodów były możliwe dzięki współpracy dwóch nauczycielek naszej szkoły, prof. Elżbiety Piniewskiej i prof. Ewy Furman.

Piękne nagrody i fundusze na organizację zapewniły Województwo Kujawsko-Pomorskie i Powiat Inowrocławski.