Z Życia Szkoły

Żałoba w Polsce, żałoba w szkole…

W skupieniu i zadumie odbył się w poniedziałek, 12 kwietnia, apel na dziedzińcu szkolnym, podczas którego przypomniano tragedię pod Smoleńskiem i jej ofiary. Wyczytano kolejno nazwiska: Lech Kaczyński – Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Maria Kaczyńska, żona Prezydenta, Ryszard Kaczorowski – ostatni Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej na Uchodźstwie, i jeszcze 93 osoby, wśród których znalazły się wybitne postaci polskiego życia politycznego, dowódcy Wojska Polskiego, duchowni, kombatanci.

Wielu z nich związanych było w jakiś sposób z Inowrocławiem i naszą szkołą, żeby wspomnieć Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego, obecnego 15 sierpnia 2005 roku na odsłonięciu pomnika gen. Władysława Sikorskiego w Solankach, byłego Marszałka Sejmu Macieja Płażyńskiego, który przed 10 laty gościł w naszej szkole, czy legendarną współzałożycielkę „Solidarności” Annę Walentynowicz, która w 1981 roku spotkała się w auli „Kasprowicza” z nauczycielami z terenu Kujaw Zachodnich. Tamto spotkanie w pełni zasłużyło na miano „historycznego”.

Nieoczekiwanie tegoroczne obchody rocznicy dokonanej przez sowietów zbrodni katyńskiej uzyskały symboliczny wymiar, także dla naszego miasta. Dobrze ilustruje to przykład jednej z ofiar katastrofy nad Smoleńskiem – dr Bożeny Mamontowicz-Łojek, prezesa Polskiej Fundacji Katyńskiej, niezwykle zasłużonej dla ochrony pamięci o Katyniu. Jej mąż, zmarły w 1986 roku Jerzy Łojek był znakomitym polskim historykiem i niestrudzonym działaczem niepodległościowym. Ojcem Jerzego był dr Leopold Łojek, zamordowany wiosną 1940 roku w Katyniu komendant szpitala garnizonowego w Inowrocławiu.

Nie odbyła się planowana na dzień 12 kwietnia w ogrodach Pałacu Prezydenckiego uroczystość posadzenia „Dębu Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej”, na którą prezydent Lech Kaczyński zaprosił ucznia klasy IIe Kacpra Żychlińskiego, laureata X Olimpiady Tematycznej „Losy Polaków na Wschodzie”, oraz jego nauczyciela mgr Edmunda Mikołajczaka. Pozostały tylko pamiątkowe zaproszenia…