Z Życia Szkoły

Katyń – pamiętamy i będziemy pamiętać

Jesienią ubiegłego roku uczniowie klasy IIe naszego liceum skierowali do Miejskiego Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w Inowrocławiu list z propozycją włączenia społeczeństwa naszego miasta w ogólnopolską akcję sadzenia dębów upamiętniających ofiary zbrodni katyńskiej. W całym kraju powstaje bowiem jedyny w swoim rodzaju las, jakże odmienny od tamtego ponurego Lasu Katyńskiego, który wyrósł na mogiłach polskich oficerów, by zatrzeć ślady zbrodni. Współczesne drzewa mają diametralnie odmienne zadanie – mają zachować na zawsze pamięć po Tych, którzy oddali życie za Ojczyznę.

13 kwietnia o godzinie 17.00 w kościele garnizonowym św. Barbary i św. Maurycego odprawiona została uroczysta Msza święta, po której na skwerze pomiędzy kościołem a plebanią posadzono dąb – symbol siły i trwania, który upamiętni 168 ofiar zbrodni katyńskiej związanych z Inowrocławiem i powiatem inowrocławskim. Wśród tych ofiar jest co najmniej 13 wychowanków naszej szkoły, którym poświęcona zostanie pamiątkowa tablica ufundowana przez uczniów, rodziców i nauczycieli.