Gimnazjum Dwujęzyczne przy I LO im. Jana Kasprowicza

W naszym gimnazjum prowadzimy system kształcenia dwujęzycznego. Od II klasy pięć przedmiotów może być uczonych równocześnie w języku polskim i angielskim (angielski do 60% czasu trwania danej lekcji). Proponujemy:

O wyborze trzech lub czterech przedmiotów wykładanych dwujęzycznie zdecydujemy wspólnie po pierwszym semestrze nauki. Zajęcia prowadzić będą nauczyciele powyższych przedmiotów, posiadający równocześnie kwalifikacje do nauczania języka angielskiego. W klasie I w ramach lekcji języka angielskiego prowadzone będą zajęcia przygotowawcze, mające ułatwić proces nauki dwujęzycznej.

Liczba godzin języka angielskiego w tygodniu to 6 przez wszystkie trzy lata. Jako drugi język obcy proponujemy do wyboru język niemiecki lub francuski. Warunkiem utworzenia grupy jest co najmniej 10 osób deklarujących chęć nauki danego języka.

Oprócz przedmiotów obowiązkowych oferujemy różnorodne zajęcia dodatkowe. Proponujemy dwa bloki kół naukowych:

Pomoże to w sprecyzowaniu zainteresowań i ułatwi wybór przyszłej kariery. Możliwy jest także udział uczniów w zajęciach sportowych i artystycznych. Jak pokazuje praktyka, gimnazjaliści uczestniczą w niektórych zajęciach wraz z licealistami, na równych prawach.

Sześcioletni tok nauki z udziałem tych samych nauczycieli, w tym samym miejscu, jest gwarancją jakości kształcenia oraz zapewni uczniom poczucie stabilizacji. Choć absolwenci gimnazjum nie będą automatycznie przyjmowani do naszego Liceum – będą musieli poddać się rekrutacji według ogólnych zasad – na pewno będzie to dla nich prostsze.

Gimnazjaliści mogą korzystać z świetlicy, w której odrobią lekcje, poczekają na rodziców, spędzą czas z kolegami. Klasa gimnazjalna otrzyma wydzielone pomieszczenie w szatni. Do dyspozycji uczniów jest stołówka, spełniająca surowe normy higieniczne. Można w niej wykupić dwudaniowe obiady, a w sklepiku kupić przekąski i napoje.

Atutem szkoły jest zinformatyzowana biblioteka. Nauczyciel-bibliotekarz chętnie udzieli uczniom wszelkiej pomocy w zakresie wyszukiwania informacji. Mamy dwie sale gimnastyczne i duże boisko. Przykładamy dużą wagę do rozwoju fizycznego młodzieży – bo w zdrowym ciele zdrowy duch! Na terenie szkoły działa „Astrobaza” – miniobserwatorium astronomiczne. Obiekt uatrakcyjni lekcje fizyki i umożliwi hobbystyczne obserwacje nieba – zapraszamy nie tylko uczniów!

Uczniowie w naszej szkole mogą czuć się bezpiecznie – wejść strzeże system zabezpieczający na karty magnetyczne. Każdy uczeń otrzyma kartę dostępową, będącą „elektronicznym kluczem” do szkoły. Szkoła posiada też monitoring cyfrowy – wszystko to sprzyja eliminacji większości zagrożeń. Każdemu gimnazjaliście przydzielony zostanie osobisty przewodnik – starszy uczeń, który pomoże zwłaszcza w pierwszym okresie nauki odnaleźć się w szkole.

Chcemy, by gimnazjaliści od początku byli pełnoprawnymi członkami społeczności „Kaspra”, śmiało odkrywali jego zakątki i czuli dumę z współtworzenia jego historii, która trwa już ponad 160 lat.

Powrót

Valid HTML 4.01 Strict

Wykorzystano informacje, przykłady i rozwiązania ze strony: http://www.kurshtml.boo.pl. Wykonanie: Wojciech Świderski.